TINY HOUSE İÇİN MERAK EDİLEN SORULAR

TINY HOUSE İÇİN İMAR İZNİ GEREKLİ Mİ?

Tiny House modelleri yapısına göre, “römorklu ve römorksuz” yani “tekerlekli ve tekerleksiz” olarak iki farklı kategoriye ayrılmaktadır.

Tekerlekli Tiny House: Römorklu küçük evler de tıpkı karavan modelleri gibi farklı noktalara çekilebilir. Dolayısıyla çekme karavan statüsünde görülen Tiny House evlerin herhangi bir imar iznine ihtiyacı yoktur.

Sabit Tiny House: Tekerleri bulunmayan ve hareketsiz bir yapıda olan evleri inşa ederken düşündüğünüz tarla yapısına dair imar yasasına dikkat etmelisiniz.

TINY HOUSE İÇİN MUAYENE ve BAŞKA VERGİLERİ VAR MI?

Mobil ufak evler plakalı ve ruhsatlı motorsuz çekme karavanlardır. Yıllık herhangi bir vergiye tabi değildir. Muayenesi için gezici muayene  istasyonlarında işlemlerini yaptırabilirsiniz.

TINY HOUSE EVLERİ NORMAL ARAÇ ÇEKEBİLİR Mİ?

Tiny house evler, genellikle römork üzerine inşa edildiği için, taşınması kolaydır. Ancak, evin taşınması öncesinde bazı hazırlıklar yapılması gerekir. Örneğin, evin çevresindeki engelleri kaldırmak, evin yüksekliğini ölçmek ve taşınacak rotayı planlamak gibi işlemler yapılmalıdır. Ayrıca, evin taşınacağı aracın çekme kapasitesinin kontrol edilmesi ve gerekirse aracın güçlendirilmesi gerekebilir.

 

Tiny house evlerin taşınması için, özel bir araç veya kamyon kullanmak gereklidir. Araçların, evin boyutuna ve ağırlığına uygun olması gerekir. Ayrıca, aracın fren sistemleri ve lastikleri de güçlendirilmelidir.

 

Tiny house evlerin taşınması için yapılacak hazırlarda örneğin, evin yüksekliği, taşınacak rotanın darlığı ve engelleri gibi hazırlıklar, için profesyonel bir yardım almak önerilir.

ÇEKME KARAVAN İÇİN MERAK EDİLEN SORULAR

ÇEKME KARAVAN İÇİN RUHSAT GEREKLİ Mİ?

Çekme karavanınız 750 kg altında olursa karavana ruhsat çıkarmanıza gerek yoktur.

Ayrıca bu sınıfta olan çekme karavanınız için,

  • Trafik sigortası zorunlu değildir.
  • Vergiye tabi değildir.
  • Çekme karavanın muayeneye
  • girme zorunluluğu yoktur.
  • Otomobil ehliyeti ile çekme
  • karavanınızı çekebilirsiniz.
  • Ek bir plaka takmanız gerekmez.

ÇEKME KARAVAN İÇİN RUHSAT GEREKLİ Mİ?

Çekme karavanlar için beygir gücünden ziyade yüksek torklu araçlar tercih edilmeli. Özellikle 1.3 ve üzeri motorlu araçlar çekme karavanlar için düşünülmeli.

1.3 motora sahip araçlarda aynı zamanda yüksek torklu olmasına dikkat edilmeli.

 

ÇEKME KARAVAN İÇİN SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ

 

​Karavanla seyahate çıkan herkes, araçlarının her yönden güvenli olduğuna güvenebilmek ister. LX-410 modelimizde kullandığımız ithal şasi ile sürüş dengesi, konfor ve güvenlik garanti edilir.  Sürüş güvenliğini ve konforunu doğrudan etkileyen şasi Avrupa standartlarında ve luxer van 01belgesi garantisiyle sunulmuştur.

ÇEKME KARAVAN İÇİN SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ

​Karavanla seyahate çıkan herkes, araçlarının her yönden güvenli olduğuna güvenebilmek ister. LX-410 modelimizde kullandığımız ithal şasi ile sürüş dengesi, konfor ve güvenlik garanti edilir.  Sürüş güvenliğini ve konforunu doğrudan etkileyen şasi Avrupa standartlarında ve luxer van 01belgesi garantisiyle sunulmuştur.

ÇEKME KARAVANDA EŞYA YERLEŞİMİ NASIL OLMALI?

Güvenli bir yolculuk yapmak istiyorsanız karavan içinde bulunan eşyaların doğru ve orantılı yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Çekme karavan çeken aracın seyir halinde iken olası ani direksiyon ve yol şartlarından dolayı savrulmasının en önemli nedenlerinden birisi de karavan içinde eşyaların eşit olarak dağılmamasıdır.

ÇEKME KARAVAN NEREYE PARK EDİLİR?

Çekme karavanınızı park etmek için karavan park alanlarını kullanmalısınız.

Birçok bölgede park için uygun alanlar mevcuttur. Buralarda konaklayabilir ve dinlenme sırasında hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

ÇEKME KARAVAN İÇİN ÇEKİ DEMİRİ NASIL MONTE EDİLİR?

Karavanın güvenle çekilebilmesi için sağlam, standartlara uygun üretilen bir çeki demirinin uzman yardımıyla monte edilmesi ve çeki demirinin asla ikinci el olmaması gerekiyor.

Çeki demiri araca özel olarak hazırlanmalı ve onaydan sonra e-belgeli olarak monte ettirilip ruhsata işletilmeli. Her uzun yolculuk öncesinde demirin kontrolden geçmesi de çok önemli.

ÇEKME KARAVANDA KASETLİ TUVALET NEDİR?

Karavancıların kullanımına sunulan karavan tuvaleti sistemleri arasında pratik ve hijyenik oluşu açısından en çok tercih edilen tuvalet türü, kasetli tuvalet çözümleridir. LX-410 modelimizde kullanılan Berhimi portatif tuvalet de kasetli tuvalet sistemlerindendir.

 

Kasetli tuvalet, adını karavanın dış tarafındaki bir servis kapısından erişilen yuvaya kaset gibi yerleştirilen deposundan alır. Kaset adı verilen atık su deposu doldukça atık boşaltımı yapılan tesislerde boşaltılmalı ve sistemin sterilliğini sağlamak için kasetli tuvalet sistemine uygun hijyen ürünleri kullanılmalıdır. Kasetli tuvaletin en önemli özelliği ise atık su deposuna

karavanın dışından erişilmesi ve böylece karavancılara atık boşaltımı konusunda çok daha hijyenik bir çözüm sunmasıdır.

ÇEKME KARAVANLAR 4 MEVSİM KULLANIMA UYGUN MU?

Günümüzde karavan kullanımında genel kanı karavanların sadece bahar ve yaz aylarında kullanıma uygun olduğu yönündedir. Ancak iyi bir ısıtma sistemine ve izolasyona sahip karavanlar sonbahar ve kış aylarında da keyifli deneyimler sunabilir. Bu amaçla, tasarlanan 

LX-410 modelimizde dizel ortam ısıtıcısı kullanılmıştır.

ÇEKME KARAVANLAR YAKIT TÜKETİMİNİ ARTTIRIR MI?

Araçlarda ağırlık arttıkça motorun bu ağırlığı karşılamak için harcayacağı güç ve yakıt da artacaktır. Uzmanların belirttiği ise ortalama otomobile eklenen her 50 kilogram ağırlığın yaklaşık yüzde 2 civarında yakıt tüketimini arttırdığı yönünde.

 

Standart bir otomobilin arkasına bağlanacak 750 kilogramlık LX-410 modeli çekme karavanımız yaklaşık olarak yüzde 30’a yakın fazladan yakıt  tüketmek anlamına gelecektir.

Bu hesapla, 100 kilometrede ortalama 7 litre tüketen bir aracın tüketimi, 750 kiloluk çekme karavanla 9 litreye çıkabilir.

ÇEKME KARAVANLARDA HIRSIZLIĞA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Karavan hırsızlığına karşı %100 koruma yoktur. Ancak karavandaki iyi bir hırsızlık koruması,

araç hırsızları üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.

 

Piyasada bulunan birçok kaplin kilidi veya tekerlek kilitleriyle caydırıcı etkiye sahip olabilirsiniz.

ÇEKME KARAVANLA YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKEN EŞYALAR

LX-410 modeli çekme karavanınız tekerlekli bir evle seyahat edebilme imkanı sunar. Bu yüzden karavanla yolculuğa çıkmadan önce düşünülmesi ve planlanması gereken

birçok detay bulunur. Bu detaylara hakim olarak düşlerinizdeki gibi çekme karavan seyahati yapabilirsiniz. Peki, karavanla yolculuğa çıkmadan önce mutlaka yanınızda bulunması gerekenler nelerdir?

 

Ev Tekstil Ürünleri:

Çekme karavanlar bizlerin taşınabilir evleriyse bir evde ihtiyaç duyulan eşyaların bazılarına karavanda da ihtiyaç duyulur. Konforlu bir seyahat gerçekleştirmek için örneğin karavanın içerisinde bulunan yatak için nevresim takımı, yastık vb. gereksinim duyulur. Çekme karavanların çoğunda banyo, mutfak gibi bölümler yer alır. Bu bölümlerde kullanılmak üzere gerekli tekstil ürünlerinin yolculuğa çıkmadan alınması gerekir.

 

Elektronik Eşyalar:

Bazı karavanlı kamp yerlerinde araca bağlanabilen elektrik üniteleri bulunur. Kullanıcılar elektriği bu ünitelerden çekerek idare ederler. Elektronik olarak ihtiyaç duyulabilecek eşyaların başında dış ortamlardan etkilenmeyecek bir uzatma kablosudur. Bunun yanında dış aydınlatmada işinizi görecek bir ampul sisteminin de olması gerekir. Taşınabilir şarj cihazları, diğer aydınlatma cihazları vb. gerek duyulur.

 

Dış Alan Eşyaları:

Karavanın su deposuyla ilgili işlemler yapmak için gerekli aletlere ihtiyaç duyulur. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durum için el çantası, kriko, stepne, ilk yardım çantası vb. ihtiyaç duyulur. Karavanın önünde sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmenizi sağlamak için kamp sandalyesi ve masası, şemsiye vb. eşyalarında olması gerekir.

 

Mutfak Eşyaları:

LX-410 modeli çekme karavan içerisinde yer alan mutfak sevdiklerinize tadını unutamayacakları lezzetli yemekler pişirmenizi sağlar. Bu yüzden sevdiklerinize mutfakta yemek pişirebilmek için yanınızda bazı mutfak gereçlerini taşımanız gerekir. Kaba bir tabirle tava, tencere, çatal, bıçak, kaşık, saklama kapları, tabak, bardak, termos, su ısıtıcısı vb. almayı unutmayın.

 

Kişisel Bakım Ürünleri:

Çekme karavan ile rotanız doğrultusunda seyahat ediyor olmanız kişisel bakımınızdan ödün vermenizi gerektirmez. Bu yüzden çekme karavan ile seyahate çıkmadan önce sabun, şampuan, deodorant, güneş kremi gibi kişisel bakım ürünlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Hatta kişisel bakım ürünleri kadar önemli olan diğer bir nokta ise karavan temizliği için de gerekli temizlik ürünlerini yanınızda götürmenizdir.

ştır.

ÇEKME KARAVANLARDA İÇ TASARIM NASIL OLMALI?

Elbette karavanınızda ne kadar süre geçirmeyi planladığınıza, ne yapmak istediğinize, karavan hayatınıza kaç kişin dahil olacağına göre ihtiyaçlarınızda da değişiklikler olacağı için bu soruya tek bir cevap vermek mümkün değil. Bununla birlikte çekme karavanların alışmış şehir hayatından daha küçük yaşam alanları sunmasından kaynaklı, depolama alanları ve kullanılan mobilyalarda modüler yapı olmasına dikkat etmeniz size avantaj kazandıracaktır.

 

LX-410 modelimizde bunları göz önünde bulundurarak, katlanabilir masalar, çift kişilik yatağa dönüşebilen oturma grubu, dolap içi kaşıklık çekmecesi ve saklama alanlarıyla ihtiyaç halinde 4 kişinin rahat bir şekilde konaklayabilmesini sağlıyoruz.